20% PET Baltija pārstrādāto PET pudeļu ir ar neatdalāmiem korķiem

Baltijas PET (polietilēntereftalāta) pārstrādes uzņēmums AS “PET Baltija” šī gada janvārī pārstrādājis 4487 tonnas PET pudeļu, no kurām katra piektā pudele ir ar neatdalāmu korķi.

Šādu prasību ražotājiem noteikusi Eiropas Savienības (ES) Direktīva par plastmasas izstrādājumu kaitējuma uz vidi ierobežošanu, kas ir daļa no plašākas aprites ekonomikas veicināšanas stratēģijas Eiropas līmenī.

Galvenais Direktīvas mērķis ir samazināt plastmasas atkritumu daudzumu, kas nekontrolēti nonāk apkārtējā vidē vai uz apglabāšanu poligonos, priekšroku dodot ilgtspējīgiem un netoksiskiem atkārtoti izmantojamiem izstrādājumiem. Šī gada 1. janvārī Direktīva pārņemta arī Latvijas likumdošanā, nosakot pārejas periodu līdz šī gada 1. jūlijam.

Sākot ar 2. jūliju, tirdzniecībā drīkstēs nonākt tikai tāda vienreizlietojamu dzērienu tara, kam no plastmasas izgatavotie korķīši un vāciņi nav atdalāmi no iepakojuma, tostarp PET pudelēm, tetrapakām un citu plastmasas saturošiem kompozītmateriālu iepakojumiem.

“PET Baltija” rūpnīcā Jelgavā darbojas vairākas pārstrādes iekārtas, kas spēj efektīvi pārstrādāt PET pudeles, tostarp ar plastmasas korķīšiem, nezaudējot materiāla kvalitāti un vienlaikus veicinot plastmasas pārstrādes apjomus.

“PET Baltija” valdes priekšsēdētāja Jūlija Zandersone informē: “PET pudeles veido būtisku daļu – ap 30% no pārstrādei sagatavotā plastmasas materiāla. Jau no 2025. gada Eiropas Savienība noteikusi, ka dzēriena iepakojumu ražošanā būs jāizmanto 25% pārstrādātas plastmasas, savukārt no 2030. gada – jau 30%. Tomēr PET pudeli, bez pašas pudeles, veido arī citi komponenti – korķis, etiķete un vēl pa kādam mārketinga materiālam. “PET Baltija” veic pārstrādi ne tikai pašām pudelēm, bet arī korķiem un etiķetēm. Mūsu tehnoloģiskie risinājumi roku rokā ar jaunajām Eiropas prasībām ļaus palielināt korķu pārstrādes apjomus, sekmējot, ka visi pudeles elementi ir 100% pārstrādājami. Tas ir plats solis pārstrādes nozarei un tādejādi kopējā vides saglabāšanas politikā un otrreizējo materiālu noieta veicināšanā.”

2023. gadā “PET Baltija” kopumā pārstrādājis 45 094 tonnas PET pudeļu, saņemot materiālu gan no Latvijas, gan ārzemju partneriem. Plašāl lasāms šeit.


Avots: Db.lv 2024. gada 12. martā