Deviņos mēnešos pārstrādātas vairāk nekā 2700 tonnas PET iepakojuma

Polietilēntereftalāts jeb PET ir viens no visizplatītākajiem dzērienu iepakojumam izmantotajiem materiālu veidiem – Eiropā 70% PET materiāla izmanto tieši pudeļu ražošanai. Latvijā PET iepakojums veido 46,5% jeb 142,5 miljonus vienību no visiem šobrīd tirgū laistajiem depozīta iepakojumiem (dati par 2022.g. februāri-oktobri), turklāt pārstrādei šobrīd nodotas jau vairāk nekā 2700 tonnas PET pudeļu. Viss depozīta sistēmā savāktais plastmasas iepakojums tiek pārstrādāts pašmāju vides apsaimniekošanas un atkritumu pārstrādes uzņēmumu grupas AS “Eco Baltia” rūpnīcā AS “PET Baltija”. Pārstrādāto PET pudeļu pielietošanas iespējas ir ļoti plašas – no tām var izgatavot jaunas pudeles, saimniecības preces un pat apģērbu.


Mērķis līdz 2029. gadam – pārstrādāt 90% plastmasas pudeļu

Plastmasas piesārņojums ir viens no lielākajiem un biežāk sastopamajiem vides draudiem, kas negatīvi ietekmē visus dzīvos organismus, tādēļ šī materiāla savākšana un pārstrāde ir būtiska, lai aizsargātu dabu un novērstu plastmasas, jo īpaši mikroplastmasas, piesārņojumu, samazinātu CO2 emisijas, kā arī saglabātu dabas resursus un enerģiju. “Eiropas Savienība nospraudusi stingrus mērķus, lai virzītos uz ilgtspējīgu un racionālu resursu izmantošanu, tostarp līdz 2029. gadam otrreizējai pārstrādei nepieciešams savākt 90% plastmasas pudeļu. Jāsaka, ka ar depozīta sistēmas palīdzību mērķtiecīgi tuvojamies šī rādītāja sasniegšanai – aktuālie dati liecina, ka oktobrī tirgū laisti 32 miljoni depozīta iepakojumu, bet depozīta punktos nodoti 27,5 miljoni tukšo iepakojumu, tādējādi atgriešanas rādītājs pārsniedz 85%, un paredzam, ka tas tikai pieaugs,” stāsta SIA Depozīta Iepakojuma Operators valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis.


Populārākie produkti no pārstrādāta PET – jaunas PET pudeles un dažādu produktu iepakojums, plēve, apģērbs

AS “PET Baltija” valdes priekšsēdētājs Salvis Lapiņš skaidro: “PET pudeles ir viens no pārstrādei “draudzīgākajiem” iepakojumiem. Tas ir salīdzinoši tīrs un viendabīgs, lai no tā varētu iegūt augstas kvalitātes gala produkciju. Tāpat, veicinot pilnu PET pudeļu aprites ciklu, šogad esam noslēguši darījumu par vadošā Čehijas šķiedru ražotāja “Tesil Fibres” iegādi. Tādējādi varam nodrošināt, ka Latvijā pārstrādātās PET pudeles, kas ceļu līdz mums mēro arī caur Latvijas depozīta sistēmu, vēl ātrāk varēs pārtapt jaunos produktos.”

PET iepakojuma pārstrāde notiek vairākos posmos – pārstrādes process sākas ar to, ka izlietotais PET iepakojums 150-500 kg smagu ķīpu veidā nonāk karstās priekšmazgāšanas sistēmā. Tajā ar tvaiku sakarsētais ūdens no PET iepakojuma nomazgā lielāko daļu smilšu un citus netīrumus. ​​Pēcāk PET pudeles tiek atbrīvotas no korķa, sašķirotas pa krāsām, kur galīgo vizuālo kontroli veic vairāki darbinieki.

Derīgā pamata plūsma pēc šķirošanas nokļūst dzirnavās un tiek samalta līdz noteikta izmēra PET pārslām, kas tālāk ar ūdens palīdzību tiek pārsūknētas uz mazgāšanas iekārtām. Tajās no PET pārslām tiek nomazgāta līme, pielipušās etiķetes un citi piemaisījumi. Pēc tam pārslas nonāk materiālu atdalīšanas iekārtā, kur tās tiek atdalītas no pāri palikušā korķu un etiķešu materiāla. Tīrās PET pārslas bez piemaisījumiem nonāk skalošanas iekārtā, bet pēc skalošanas ar sakarsēta gaisa palīdzību tiek izžāvētas un no tām atdala radušos smalkos PET putekļus un pieķērušās papīra šķiedras, tādējādi iegūstot tīru gala produktu. Plašāk lasāms šeit.


Avots: depozitapunkts.lv 2022. gada 24. novembris