Pētījums: 93% iedzīvotāju izmanto depozīta sistēmu

Jaunākajā SIA “Depozīta Iepakojuma Operators” pētījumā noskaidrots, ka vairākums jeb 93% Latvijas iedzīvotāju savā mājsaimniecībā izmanto depozīta sistēmu, kas paredzēta dzērienu iepakojumiem, savukārt regulāri depozīta iepakojumus nodod 71% iedzīvotāju – vismaz vienu reizi mēnesī vai biežāk. Kā galvenos iemeslus, kas motivē nodot tukšos depozīta iepakojumus, respondenti minējuši atgūto depozīta maksu 10 centu apmērā (59%), mazāk atkritumu dabā (43%) un rūpes par vidi (37%).


Salīdzinot ar maijā veiktā pētījuma datiem, galvenie iemesli depozīta sistēmas izmantošanai nav mainījušies. Racionālais motivators depozīta sistēmas izmantošanai – atgūtā depozīta maksa – visaktuālākais ir tieši jauniem cilvēkiem vecumā no 18 līdz 39 gadiem, savukārt vecāka gadagājuma cilvēkus (60-74 gadi) vairāk motivē iespēja būt atbildīgiem un rūpēties par apkārtējo vidi.


Runājot par iemesliem, kāpēc Latvijā ir vajadzīga depozīta sistēma, 80% respondentu atbildēja, ka tā ir vajadzīga, lai mazinātu atkritumu daudzumu apkārtējā vidē un dabā, bet 27% minēja tīrāku Latvijas dabu. Katrs ceturtais respondents (25%) uzskata, ka depozīta sistēma ir vajadzīga, lai pārstrādātu pēc iespējas vairāk iepakojumu un atgūtu naudu par nodoto taru.


Pētījumā tāpat noskaidrots, ka 7% respondentu depozīta sistēmu savā mājsaimniecībā neizmanto. No tiem 39% atbildēja, ka vēl nav paspējuši izmēģināt iepakojumu nodošanu, savukārt 31% minēja citus iemeslus – visbiežāk pieminētie bija, ka respondenti atdod depozīta iepakojumus kādam citam, kas tos aizved uz depozīta punktu, kā arī tas, ka viņi neiegādājas produktus depozīta iepakojumā. “Nākotnē būtu nepieciešams padomāt par risinājumu arī tiem, kas nenodod depozīta iepakojumus, piemēram, parkos un pieturās pie atkritumu tvertnēm uzstādīt īpašas depozīta urnas, kurās var ievietot tukšo depozīta taru. Šāds risinājums sevi veiksmīgi pierādījis un darbojas arī citviet Eiropā,” vērtē Zero Waste Latvija lektore Maija Krastiņa. Plašāk lasāms šeit.


Avots: depozitapunkts.lv 2022. gada 16. novembris