Pārstrādātas pirmās 85 tonnas depozīta PET pudeļu

Kopš šā gada 1. februāra Latvijā darbojas depozīta iepakojuma pieņemšanas punkti, kuros iedzīvotāji līdz šim paguvuši nodot jau 19 miljonus depozīta iepakojumu. Savukārt pārstrādei nodotas pirmās 125 tonnas iepakojuma – PET pudeles, stikla taru un metāla bundžas. No kopējā depozīta iepakojuma apjoma 85 tonnas jeb aptuveni 2,4milj. taras vienību ir PET pudeles, kuras maija sākumā jau nonākušas pārstrādē vides apsaimniekošanas un atkritumu pārstrādes uzņēmuma AS “Eco Baltia” grupas uzņēmumā AS “PET Baltija”, Jelgavā. Tur tās pārstrādes ceļā kļuvušas par jaunām izejvielām, lai tiktu novirzītas atkārtotā apritē jaunu preču ražošanai.

Publicitātes foto

AS “PET Baltija” valdes priekšsēdētājs Salvis Lapiņš stāsta, ka vispozitīvāk vērtē PET pudeļu kvalitāti, jo taromātos sašķirotais materiāls ir salīdzinoši tīrāks un augstvērtīgāks kā ierastajos šķirošanas konteineros. No tā ir iespējams iegūt labāku gala izejvielu, kā arī, ne mazāk svarīgi, pārstrādes procesā samazināt izmantotos resursus, piemēram, ūdeni un gāzi.

SIA “Depozīta iepakojuma operators” valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis komentē, ka kopumā no visa savāktā depozīta apjoma PET pudeles šobrīd sastāda nepilnu pusi (48%). Vēl 21% ir stikla tara un 31% – metāla skārdenes. Paredzēts, ka augustā kopējais iedzīvotāju nodotā depozīta iepakojuma apjoms mēnesī varētu pārsniegt 3000 tonnas. Jau šobrīd tirdzniecības vietās apjomi tarai bez Latvijas depozīta zīmes būtiski samazinās.

Publicitātes foto

AS “PET Baltija” pārstrādā gan PET pudeles, gan arī to korķīšus un etiķetes. No kopējā pašreiz saņemtā depozīta PET pudeļu apjoma pārstrādes ceļā iegūtas aptuveni 67 tonnas PET materiāla granulu, no kurām vēlāk tiks ražoti jauni izstrādājumi un preces, tostarp sagataves jaunu PET pudeļu un cita iepakojuma ražošanai. No pudeļu korķīšiem un etiķetēm pārstrādes ceļā tiek iegūta gala produkcija – malti korķi un polipropilēna aglomerāts, ko iespējams izmantot teju jebkāda veida plastmasas izstrādājumu ražošanā, tostarp jaunu atkritumu konteineru, transportēšanas palešu, plastmasas spainīšu, celtniecības materiālu un daudzu citu preču ražošanā. Plašāk lasāms Db.lv publikācijā šeit.

Avots: Db.lv 2022. gada 23. maijs